واهی اسلام اسلامی استقبال جامعه اسلامی

واهی: اسلام اسلامی استقبال جامعه اسلامی محمدرضا ورزی کارگردان معمای شاه سینما و تلویزیون فیلم وحدت

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی محرک پنهان بازار دلا‌ر

روز پنج شنبه قیمت دلار به آستانه مرز ۴هزار و ۶۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، احتیاط بازارساز در قیمت گذاری ارز مداخله ای عاملی بود که تقاضای کاذب را اوج برد. د

محرک پنهان بازار دلا‌ر

محرک پنهان بازار دلا ر

عبارات مهم : بازار

روز پنج شنبه قیمت دلار به آستانه مرز ۴هزار و ۶۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، احتیاط بازارساز در قیمت گذاری ارز مداخله ای عاملی بود که تقاضای کاذب را اوج برد. در آخرین روز هفته، قیمت دلار مداخله ای در محدوده ۴ هزار و ۵۵۰ تومان قرار داشت. به این ترتیب، در کمترین حالت، قیمت دلار صرافی های منتخب ۷۰ تومان با قیمت معامله گران پاساژ افشار فاصله داشت؛ عاملی که موجب می شد بازیگران بیشتری جهت کسب سود از فاصله قیمتی ایجاد شده است وارد بازار شوند.

در آخرین روز هفته گذشته، دلار دومین زیاد کردن متوالی را ثبت کرد تا در نزدیکی سطح ۴ هزار و ۶۵۰ تومان به کار خود آخر دهد. روز پنج شنبه، شاخص بازار ارز ۲۰ تومان زیاد کردن را به ثبت رساند و به قیمت ۴هزار و ۶۴۰ تومان رسید. به گفته فعالان، عوامل مختلفی مانند رشد قیمت حواله درهم، تحرکات معامله گران غیررسمی و اوج رفتن ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق در زیاد کردن قیمت دلار نقش داشتند؛ با این حال، عده ای از بازیگران باتجربه بازار اعتقاد داشتند، محرک پنهان رشد قیمت، رانتی بود که از زیاد کردن قیمت دلار نصیب بعضی از دریافت کنندگان ارز صرافی های منتخب می شد. به گفته آنها روز پنج شنبه قیمت دلار تا آستانه ۴ هزار و ۶۹۰ تومان اوج رفت، ولی قیمت صرافی های منتخب عرضه کننده ارز زیر کانال ۴هزار و ۶۰۰ تومان باقی ماند و در دامنه ای بین ۴ هزار و ۵۵۴ تا ۴ هزار و ۵۵۹ تومان قرار داشت.

محرک پنهان بازار دلا‌ر

با توجه به اینکه قیمت کف نقدی دلار در روز پنج شنبه ۴ هزار و ۶۳۰ تومان بود، قیمت بازار آزاد حداقل ۷۰ تومان با قیمت صرافی های منتخب فاصله داشت. در این شرایط، صرافی هایی که از بازیگران بازارساز دلار تهیه می کردند، می توانستند با قیمت های بسیار بالاتر آن را به فروش برسانند. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، چنین اختلافی موجب می شد که تقاضای کاذب زیادی به امید کسب این سود وارد بازار شود و اثرگذاری عرضه ارز کمتر شود. در واقع، تا هنگامی که که عرضه و تقاضا حالت دورانی نداشته باشد، هر گونه عرضه ای به تنهایی قادر به عوض کردن روند قیمت ها نیست. به گفته یکی از فعالان، صرافی های دریافت کننده ارز مجاز هستند ارز دریافتی از بازیگران بازارساز را ۵ تومان بالاتر از قیمت خریداری شده است به فروش برسانند. با این حال، شنیده ها و گفته های بعضی از بازیگران ارزی نشان می دهد که این متقاضیان از تاکتیک های خاصی جهت دور زدن این قانون استفاده می کنند و در نتیجه می توانند ارز خریداری شده است را با قیمت های بالاتر در بازار آزاد به فروش برسانند. از سوی دیگر، به گفته بعضی فعالان، بازارساز در زمینه قیمت گذاری دلار محدودیت هایی داشت.

به عنوان مثال، اگر بازارساز با قیمت های بالای ۴ هزار و ۶۰۰ تومان اقدام به عرضه ارز می کرد، معامله گران غیررسمی با جوسازی اطراف این قیمت گذاری، دلار را بالاتر می بردند و ممکن بود این ارز از مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور کند. در چنین شرایطی، کارشناسان پیشنهاد می دهند بازارساز بهتر است تعیین کننده سقف قیمت باشد و کف را از بازار استخراج کند؛ درواقع بازارساز باید راه نوسان گیری معامله گران غیررسمی با استفاده از حساسیت نسبت به سقف قیمت ها را ببندد. به نظر می رسد بازارساز در کنار عرضه ارز باید از ابزارهای نظارتی و مدیریت انتظارات نیز بهره ببرد تا زمینه های قدرت نمایی سودجویان را کمرنگ تر کند. با این حال، عده دیگری در بازار علل دیگری را جهت رشد قیمت بیان می کردند. در نگاه بعضی معامله گران سنتی که اعتقاد دارند، پشت پرده هر افزایشی باید به دنبال نقش سیاست گذار بود، بار دیگر علت مهم رشد قیمت به خواست بازارساز نسبت داده شد. از نظر آنها، بازارساز قصد داشت به قیمت دلار کمی آزادی حرکت بدهد تا از طریق آن قیمت سکه رشد کند و زمینه را جهت جذابیت پیش فروش این فلز گرانبها فراهم آورد.

روز پنج شنبه قیمت دلار به آستانه مرز ۴هزار و ۶۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، احتیاط بازارساز در قیمت گذاری ارز مداخله ای عاملی بود که تقاضای کاذب را اوج برد. د

این نظر اگر چه در میان بعضی معامله گران بازار برجسته بود، ولی نه تنها علت خاصی جهت تایید آن وجود داشت، بلکه روند قیمت سکه چیزی خلاف آن را گواهی می داد. روز پنج شنبه، سکه تمام بهار آزادی در نیمه ابتدایی روز در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نوسان کرد ولی از حدود ساعت یک بعدازظهر در بزرگراه کاهشی قرار داده شد که قیمت آن را تا نقطه یک میلیون و ۴۹۰ هزار تومان پایین برد و در نهایت نیز این فلز گرانبها با قیمت یک میلیون و ۴۹۴ هزار تومان به کار خود آخر داد. در واقع روند افزایشی قیمت دلار نتوانست اثر متناسبی بر قیمت سکه طلا بگذارد. بعضی اعتقاد داشتند، بازار در آستانه پیش فروش سکه ترجیح می دهد در انجام معاملات با احتیاط بیشتری واکنش‌ها کند. بر اساس آخرین خبرها، پیش فروش سکه بهار آزادی که قرار بود از ۱۵ بهمن ماه در شعب منتخب بانک ملی کشور عزیزمان ایران در سراسر کشور انجام شود، از ۱۷ بهمن ماه در شعب منتخب شروع خواهد شد. این در شرایطی است که سکه در هفته گذشته بیش از ۵/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. سکه ۲ هفته پیش ۶/ ۰ درصد زیاد کردن قیمت را به ثبت رسانده بود

انتظارات دوگانه ارزی

با توجه به رشد قیمت دلار در ۲ روز انتهایی هفته، عده ای از معامله گران ارزی باور دارند که روند افزایشی این ارز به ابتدای هفته جاری نیز سرایت خواهد کرد. از نظر آنها، اوج بودن تقاضا در این مقطع از سال نشانه ای از اوضاع متفاوت بازار هست. در ۲ سال گذشته بهمن ماه زیاد با کم کردن قیمت دلار همراه بود. در کنار این، آنها باور دارند، با ورود دلار به کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان تقاضای فنی بیشتری وارد بازار شده است است و این امر می تواند قیمت را با افزایش بیشتری همراه کند. این در حالی است که گروه دیگری از معامله گران از جهت دیگری روند قیمت دلار را مورد توجه قرار دادند. از نظر آنها، روز پنج شنبه قیمت دلار به سقف قیمت خود رسید و بعد از آن در مسیر کاهشی قرار گرفت. روز پنج شنبه بعد از ورود دلار به محدوده ۴ هزار و ۶۹۰ تومان، فروش های ارزی به شدت اوج رفت و قیمت در نهایت زیر محدوده ۴ هزار و ۶۵۰ تومان به کار خود آخر داد. از نظر معامله گران کاهشی، بازارساز نیز با قدرت در برابر شکست مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومانی مقاومت خواهد کرد و معامله گران در آستانه این سطح فروش های خود را زیاد کردن خواهند داد.

محرک پنهان بازار دلا‌ر

رشد ۳/ ۲ درصدی دلار

هفته گذشته قیمت دلار ۱۰۶ تومان (معادل۳/ ۲) درصد زیاد کردن یافت و از قیمت ۴ هزار و ۵۳۴ تومان به قیمت ۴ هزار و ۶۴۰ تومان رسید. زیاد کردن قیمت دلار در شرایطی رقم خورد که این ارز کار خود را در هفته گذشته با کم کردن قیمت شروع کرده بود. به گفته فعالان، عامل مهم ثبت چهارمین افت متوالی دلار در ابتدای هفته گذشته، عرضه منظم و متناسب بازیگران بازارساز بود. در کنار این، بعضی از معامله گران در روزهای اخیر احتیاط زیادی در خرید ارز کردند و این عنوان موجب شد قیمت کمتر تحت تاثیر تحرکات این دسته قرار بگیرد. در روز ابتدایی هفته، قیمت حواله درهم نیز نه تنها افزایشی را تجربه نکرد، بلکه به زیر محدوده هزار و ۲۵۰ تومان قدم گذاشت. این دیگر عنوان مهمی بود که قیمت دلار را در بازار داخلی تحت تاثیر قرار داد. روزهای یکشنبه و دوشنبه قیمت دلار زیاد کردن پیدا کرد و تا محدوده ۴ هزار و ۵۹۰ تومان اوج رفت. با این حال، روز سه شنبه قیمت این ارز اصلاح شد و به نقطه ۴ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. چهارشنبه یکی از پرنوسان ترین روزهای دلار در هفته گذشته بود و این ارز توانست با ۴۰ تومان زیاد کردن به قیمت ۴ هزار و ۶۲۰ تومان برسد. به گفته فعالان، برداشت های متفاوت از عوض کردن رویه در ثبت سفارش ها و خروج صرافی ها از مبادلات تجاری با ۴ کشور، یکی از عواملی بود که معامله گران با جوسازی اطراف آن خریدهای خود را زیاد کردن دادند. زیاد کردن قیمت حواله درهم، تهیه ارز از سوی خالی فروشان و جوسازی اطراف سخنان ترامپ از جمله عوامل دیگری بودند که به ترتیب اهمیت در رشد دلار اثرگذار بودند.

روز پنج شنبه قیمت دلار به آستانه مرز ۴هزار و ۶۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، احتیاط بازارساز در قیمت گذاری ارز مداخله ای عاملی بود که تقاضای کاذب را اوج برد. د

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | بازیگران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog