واهی اسلام اسلامی استقبال جامعه اسلامی

واهی: اسلام اسلامی استقبال جامعه اسلامی محمدرضا ورزی کارگردان معمای شاه سینما و تلویزیون فیلم وحدت

گت بلاگز اخبار اجتماعی رقص لرز بی‌خانمان‌ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران

بر اساس آمارهای غیر رسمی، پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک به 15 هزار بی‌خانمان و کارتن خواب دارد. این در حالی است که 18 مدد سرای پایتخت فقط گنجایش میزبانی از350

رقص لرز بی‌خانمان‌ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران

رقص لرز بی خانمان ها در تهران

عبارات مهم : کارتن

بر اساس آمارهای غیر رسمی، پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک به 15 هزار بی خانمان و کارتن خواب دارد. این در حالی است که 18 مدد سرای پایتخت فقط گنجایش میزبانی از3500 نفر از این بی خانمان ها را دارد و سرما جان نزدیک به 12هزار نفر از بی خانمان ها را ترساندن می کند.

به گزارش روزنامه همدلی، در کنار زندگی روزانه همه ما افراد زیادی وجود دارد که با غروب خورشید دغدغه های متفاوتی نسبت به عموم مردم را تجربه می کنند. عموم مردم با هزاران مسئله ریز و درشتی که روزانه با آن دست و پنچه نرم می کنند، حداقل با غروب خورشید و آمدن شب سقف بالای سر و منزل ی گرم برایشان دست نیافتنی و فراتر از یک رویا نیست و واقعیت عینی بشمار می رود. ولی در این میان کسانی هستند که به واسطه فقر، اعتیاد یا رانده شدن از خانواده و… شب را در خیابان به صبح می رسانند و گاه از شدت سرما هیچ گاه چشم باز نمی کنند و طلوع آفتاب روز بعد را نظاره گر نیستند.

رقص لرز بی‌خانمان‌ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران

«امیر» بی خانمان کارتن خوابی است که این شب ها آرامش شبانه اش را در کارتن های خالی کنار دکه مطبوعاتی میدان رسالت جستجو می کند. او با جمع آوری زباله های بازیافتی در سطل های زباله ،روز را به شب می رساند و هر روزه با غروب خورشید بساط خود را جمع کرده و به قول خود به سمت ناکجا آباد حرکت می کند. یک شب زیر پل مامن او می شود، شب دیگر سرویس های بهداشتی پارک ها و شبی دیگر پل عابر پیاده .

او که به علت اعتیاد از خانواده اش رانده شده است است به همدلی گفت: در طول روزها با جمع آوری و فروش ضایعات بازیافتی معمولا می توانم یک وعده غذا گرم جهت خود تهیه کنم. بعضی از روزها که قادر به تهیه غذای روزانه خود نیستم در کنار رستوران ها یا فست فودها پرسه می زنم که شاید ته مانده غذای کسی نصیب ام شود، گاهی به این شیوه اندک غذایی کاسب می شوم و گاه گرسنه سر بر زمین می گذارم.

بر اساس آمارهای غیر رسمی، پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک به 15 هزار بی‌خانمان و کارتن خواب دارد. این در حالی است که 18 مدد سرای پایتخت فقط گنجایش میزبانی از350

امیر که دانش آموخته رشته حسابداری تا مقطع کاردانی نیز است مهمترین مسئله خود را جهت زندگی به سبک بی خانمانی و کارتن خوابی گذراندن شب های سرد دانست. او با بیان اینکه یک یا چند شب خوابیدن با شکم گرسنه باعث فوت کسی نشده است ولی سرما چند ساعته می تواند به آسانی جانت را بگیرد. می گوید در فصل های که هوا مناسب و گرم است در هر جای می توان راحت خوابید، ولی الان سرما خیلی اذیت می کند.

خیلی از شب ها از شدت سرما تا صبح خوابم نمی برد، و بعضی از شب ها نیز سردردهای میگرنی به سراغم می آید و امانم را می برد و من مجبور می شوم هر وسیله ای را که در اطرافم پیدا کنم به سر و روی خود بپیچم، از نایلون های زباله استفاده شده است گرفته تا لباس های کهنه و حتی چوب و پلاستیک استفاده می کنم تا بلکه اندکی درد سرم آرام شود.

امیر شب های بارش برف و باران را کابوس خود می داند و می گوید:درک درستی از هوای زیبا، شاعرانه و رویایی ندارم و برف را زشت ترین جلوه محیط زیست می دانم و در شب های بارانی فقط یک سقف جهت من آرزو می شود.

رقص لرز بی‌خانمان‌ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران

امیر از وجود گرمخانه ها ی شهرداری که در سطح شهر با نشانه کمک رسانی به بی خانمان ها تاسیس شده است است بی خبر است و حتی اطلاع و نشانی از وجود این مراکز را ندارد.

بحث ساماندهی بی خانمان ها مسئله دیروز و امروز پایتخت نیست. سالهاست که این معضل در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کلانشهرهای دیگر نیز وجود دارد و همواره کسانی هستند که بنا به دلایل گوناگون مجبورند شب را تا صبح در مکان های عمومی به عنوان نمونه پارک ها خیابان ها و … به صبح برسانند.

بر اساس آمارهای غیر رسمی، پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک به 15 هزار بی‌خانمان و کارتن خواب دارد. این در حالی است که 18 مدد سرای پایتخت فقط گنجایش میزبانی از350

موضوع ساماندهی بی خانمان ها و کارتن خواب ها از آن پرسشها و مشکلاتی است که هیچ سازمانی به طور مشخص خود را متولی ساماندهی آنها نمی داند، از طرفی شهرداری وعده جمع آوری می دهد و از سوی دیگر شرکت بهزیستی از نبود بودجه و امکانات جهت ارائه خدمات به بی خانمان ها گلایه می کند. ولی در این میان مشخص نیست که در زمستان چه کسی باید پاسخگوی فوت و سرمازدگی بی خانمان ها باشد.

در زمینه ساماندهی بی خانمان ها در پایتخت «مدیر عامل شرکت خدمات اجتماعی شهرداری »به همدلی گفت: این شرکت 18 مدد سرا با گنجایش ظرفیت حداقل 3 هزار نفر با نشانه ساماندهی بی خانمان ها تاسیس کرده هست. او در رابطه با امکانات و خدمات مدد سراها افزود به افراد بی خانمان در این مراکز دو نوع خدمات ارایه می شود که یکی خدمات اولیه مشمول بر تغذیه، امکان استحمام، سرپناه و پوشاک است و دیگری خدمات بهداشتی و درمانی و روانشناسی، فرهنگی و آموزشی ارائه می شود. ضمن اینکه افراد معتادی که در این مددسراها مستقر می شوند بصورت رایگان می توانند متادون دریافت کنند. وی در رابطه با نگرانی از گسترش بیماری های مسری در مددسراها افرود تمام بی خانمان های که به این مددسراها ورود پیدا می کنند خدمات پزشکی دریافت می کنند و نگرانی در زمینه گسترش بیماری های عفونی و مسری وجود ندارد.

رقص لرز بی‌خانمان‌ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران

«رضا قدیمی» با بیان اینکه اکنون آمار دقیقی از بی خانمان های پایتخت در دست نیست گفت:آمار بی خانمان ها در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بر اساس فصل متغیر است و در فصل سرما به خاطر پرسشها برودت هوا بعضی از بی خانمان ها به شهرهای گرمسیر مهاجرت می کنند.

وی در رابطه با گروه سنی بی خانمان ها تصریح کرد : افراد با سنین متفاوت در این جامعه آماری قرار دارند. ولی جامعه نشانه ما افراد بالای 18 سال است که این افراد نیز در تمام مناطق پایتخت حضور دارند حتی در منطقه یک نیز افراد بی خانمان را جمع آوری کردیم ولی تجمع آنها زیاد در نقاط بی دفاع شهری است و در این نقاط آسیب پذیر قاعدتا افراد بی خانمان حضور پر رنگ تری دارند.

«قدیمی» د ر رابطه با تعداد گشت های روزانه جهت شناسایی و انتقال افراد بی خانمان به مراکز نگهداری، به همدلی گفت در طول شبانه روز 45 گشت خاص در سطح شهر فعالیت می کنند تا نسبت به شناسایی و انتقال افراد بی خانمان به مراکز آینده نگری شده است اقدام کنند ولی این افراد خود نیز می توانند به مراکز مراجعه کنند و اصلا نشانه از ایجاد مددسراهای اضطراری در همه مناطق شهر نیز این بوده که دسترسی افراد بی خانمان به مراکز نگهداری تسهیل شود و دیگر شاهد آسیب دیدن و فوت این افراد براثر سرما نباشیم،

وی همچنین با معرفی سامانه 137 افزود این شماره تلفن 3 رقمی متعلق به شهرداری بوده و شهرندان بی خانمان می توانند با شماره گیری این سامانه خود را به مددسراها معرفی کرده تا گشت های که به صورت شبانه روز فعال هستند آنها را جمع آوری و تحویل مدد سراها بدهند و یا بصورت حضوری به مددسراهای در نظر گرفته جهت این امر مراجعه کنند.

قدیمی در رابطه با استفاده از ظرفیت مساجد و تکایا جهت پناه دادن به بی خانمان ها در شب های سرد با مخالفت بااین طرح آن را اجرایی ندانست و گفت: چون امکانات خواب و استحمام در مساجد و تکایا فراهم نیست، و همچنین مساجد مکانی جهت عبادت است که در ساعت های اولیه روز پذیرای مردم جهت نماز و عبادت صبحگاهی است افزود اجرا شدن این طرح پرسشها و موانع زیادی را ایجاد می کند و عملا قابل اجرا نیست.

گزارش سال گذشته روزنامه شهروند در رابطه با «گور خوابی» چون شکل و شمایل جدیدی از بی خانمانی را به جامعه معرفی کرد مورد توجه رسانه ها ، افکار عمومی و مسولان امر قرار داده شد و آن افراد به خاطر آن گزارش امکانات و خدمات رفاهی قابل قبولی رادریافت کردند.

اما واقعیت تلخ بی خانمانی که در قالب «کارتن خوابی» «پارک خوابی» «گور خوابی» در پایتخت خود را نشان می دهد و در فصل سرما به نسبت دیگر فصل های سال زیاد پرده از صورت می افکند، واقعیت تلخی است که در زیر پوست شهر ما وجود دارد و آسیب های اجتماعی زیادی را نیز با خود به همراه دارد . شرکت های دولتی و شهرداری ها با وجود تلاش های صورت گرفته به خاطر کمبود منابع مالی تاکنون نتوانسته اند در این حوزه کارنامه قابل دفاعی داشته باشند. هنگامی که در پایتخت کشور با تمرکر منابع مالی و امکانات رفاهی شاهد چنین پرسشها بغرنجی هستیم دیگر نیازی نیست به اوضاع حاشیه نشین ها و سایر استان ها اشاره کرد. بعد می توان با اتخاذ راهکارها و تمهیدات تازه و با یاری طلبیدن از نهادها و شرکت های دیگر گامی در حل این مسئله که می تواند مادر و رمینه ساز آسیب های فراوان باشد برداریم.

واژه های کلیدی: کارتن | امکانات | خوابیدن | بی خانمان | کارتن خواب | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog